مرکز تخصصی فیزیوتراپی افق روشن

© کپی رایت 2020 مرکز پزشکی، دندانپزشکی یوسف آباد.

Designed By Ravis

وبلاگ

دلار بازار سکه و ارز بانک مرکزی

همتی:‌ بازار ارز حالت طبیعی ندارد/ نرخ فعلی ارز تعدیل می‌شود/ دلار بخریم یا نه؟

همتی با تأکید بر اینکه بازار ارز حالت طبیعی ندارد و در روزهای آینده شاهد بهبود بازار خواهیم بود،‌ به این سؤال پاسخ داد که “الآن دلار بخریم یا نه؟!”

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، عبدالناصر همتی با حضور در خبر ساعت 21 به بیان چرایی افزایش قیمت ارز در روزهای اخیر پرداخت و اظهار داشت: افزایش قیمت ارز در هفته‌های اخیر 3 دلیل اصلی دارد که عبارت است از تشدید تحریم‌ها، شیوع کرونا و سقوط شدید قیمت نفت در اسفند و فروردین که در نهایت منجر به اختلال در صادرات و ورود ارز به کشور شد.

وی با تأکید بر اینکه “دلیل افزایش قیمت ارز به این دلیل نیست که اسکناس نداریم”، گفت: ذخایر اسکناس در یک دهه گذشته بی ‌سابقه بوده است؛ ولی آنچه الآن در بازار اثر گذاشته، حواله است؛ حواله‌ هایی که در سامانه نیما مورد استفاده قرار می‌گیرد.

رئیس‌کل بانک مرکزی البته این را گفت که مشکل درحال رفع است چراکه صادرات شکل گرفته و مرزهای کشورهای همسایه درحال گشایش است و تصریح کرد: گزارش‌های خوبی در این خصوص داریم که نشان می‌دهد ارزهای صادراتی درحال برگشت است و صادرات غیرنفتی درحال رونق گرفتن است.

 

* ارزهای صادراتی درحال برگشت به کشور است/ هنوز 20 میلیارد دلار ارز صادراتی برنگشته است

همتی با بیان اینکه هنوز 20 میلیارد دلار ارز صادرکنندگان از 98 برنگشته است،‌ افزود:‌ البته صادرکنندگان تا پایان تیر ماه فرصت دارند و طبق گزارش‌ هایی که داریم تا چند هفته دیگر علاوه بر ارزهای سال 98، ارزهای ماه‌ های نخست 99 نیز برمی‌گردد.

وی با تأکید بر اینکه بازار ارز الآن حالت طبیعی ندارد، گفت: بانک مرکزی دنبال جریان پیدا کردن تولید،‌ صادرات و واردات است و می‌خواهد بازار جریان خود را داشته باشد؛ البته ما نمی‌ خواهیم در بازار دخالت کنیم؛ هرچند این نوسان طبیعی نیست و به ‌خاطر شرایط خاص کشورمان است.

همتی در ادامه گفت: با افتخار می‌گویم مسئول بانک مرکزی کشوری هستیم که در دو سال گذشته با بدترین شرایط و شدیدترین فشارها مقاومت کرده‌ایم؛ استقلال هزینه دارد و به‌ زودی نتیجه این مقاومت را خواهیم دید.

 

* تورم 99 نباید بیشتر از 24 درصد باشد/ نرخ ارز به ‌زودی اصلاح می‌شود

رئیس‌کل بانک مرکزی با تأکید بر اینکه نرخ‌ های فعلی در بازار ارز طبیعی نیست و حاصل شایعاتی درباره تورم چنددرصدی است که باعث تشدید نوسانات شده است، تصریح کرد‌: به ‌نظر ما با همین نفت 30دلاری و وضعیت موجود صادرات و نقدینگی، در سال جاری تورم نباید بیشتر از 24 درصد باشد و هدف‌گذاری بانک مرکزی برای سال جاری تورم 22درصدی است.

وی گفت: نقدینگی را کنترل کرده و تورم را نیز هدفگذاری خواهیم کرد؛ پیش‌بینی ما این است که انتظارات تورمی کاسته می‌شود و تعادل در بازارها ایجاد خواهد شد.

همتی از تلاش ‌هایی برای افزایش نرخ ارز سخن گفت و ادامه داد: تلاش کرده بودند نرخ را بالاتر ببرند ولی الآن کمی ثبات شده و به ‌زودی تعدیل خواهد شد. روند فعلی بازار ارز اصلاح خواهد شد و در روزهای آینده شاهد بهبود وضعیت بازار خواهیم بود.

 

* دلار بخریم یا نه؟/ همتی: معمولاً به این سؤال جواب نمی‌ دهم که شرمنده کسی نشوم

وی گفت: در همین ایام البته 2.8 میلیارد عرضه برای واردکنندگان داشتیم که 1.8 میلیارد در نیما بود و یک میلیارد هم مستقیم از صادرکنندگان دریافت کرده بودند.

رئیس‌کل بانک مرکزی در ادامه به سؤالی مبنی بر “پاسخ شما به سؤال نزدیکان و بستگان مبنی بر اینکه «دلار بخریم یا خیر؟» چیست؟” گفت: من همیشه گفتم نرخ ارز باید نرخ طبیعی بازار باشد؛ به همه گفتم “هر جا می ‌خواهید سرمایه‌گذاری کنید، مختارید ولی روی ارز سرمایه ‌گذاری نکنید و اگر هم کردید باید ریسک آن را بپذیرید.”، به این سؤال معمولاً جواب نمی‌ دهم که فردا شرمنده ‌شان نشوم.

 

منبع: خبرگزاری تسنیم
جهت مشاهده سایر اخبار اینجا کلیک نمایید.
جهت مشاهده سایر مطالب اینجا کلیک نمایید.
جهت مشاهده صفحه اصلی سایت اینجا کلیک نمایید.
بدون دیدگاه
ارسال یک نظر
نام
ایمیل
وبسایت